В Пловдив и областта вече има около 10 000 украински бежанци. Това са последните данни на ООН, които днес оповести Наталия Елис от Фондация „Юкрейн съпорт енд реновейшън“.
Близо 40 на 100 от тези хора вече са намерили работа и са се адаптирали към нормален начин на живот тук, стана ясно още днес по време на откриването на трети буферен центъра за деца – бежанци от Украйна в Кючук Париж. В Квартала вече също има оформена украинска общност.
„Възможности има, Пловдив е голям град, италианци откриват заводи, отварят се хотели и ресторанти. Всички набират хора – и българи, и украинци. В нашата фирма всички са смесени, т.е. националността няма значение, важно е човек да е професионалист. С нашата помощ и с подкрепа на различни институции в Пловдив са дошли две големи фирми – едната се занимава с металообработка и производство, а другата – със строителство. Тези хора са професионалисти на високо ниво, така че намериха работа много бързо.“
„Основната част от нашите бежанци говорят по 4 езика“, каза още Наталия Елис.
За това как бяхащите майки с деца се приспособяват за живот в града под тепета и какви са възможностите за тях Наталия разказва повече в следващото видео.
От 10 000 само 130 човека има във Втори дом, които нямат възможност да плащат наем и да работят, стана яно от думите ѝ.
Близо 390 украински деца вече са интегрирани в образователната система в Пловдив, като постепенно броят им се увеличава, това съобщи ресорният заместник-кмет Стефан Стоянов, при откриването на третия детски център днес.
На откриването стана ясно, че Пловдив е единствената българска община сред финалистите за Награда „Социална кохезия“, по инициативата „Иновации в политиката“ на ЕС. Очаква се в четвъртък да стане ясно дали печелим наградата. Тази година финалите са в полската столица Варшава.
„Кандидатствахме с „Втори дом“ и програмата, която развихме последната година за
интегрирането и помощта към украинските бежанци. За радост, бяхме избрани като
един от десетте финалисти в категорията. Тази година само един български проект
е финалист“, поясни Стефан Стоянов.
Смрад долна
Рубладжия пропаднал.